رژیم ام اس
راهنمای تغذیه بیماری ام اس


اهمیت رژیم در ام اس

مولتیپل اسکلروزیس یا همان ام اس یک بیماری مربوط به سیستم عصبی مرکزی است که توسط سیستم ایمنی بدن مورد حمله قرار می گیرد و عوارض زیر را به همراه خود دارد:

اختلال در عملکرد حرکتی و عضلانی

بی حسی بی حالی و خستگی

مشکلات بینایی

مشکلات مثانه و روده

 width="250" height="167" /></span></p><p class="MsoNormal" dir="RTL" style="direction: rtl; unicode-bidi: embed;"><span lang="AR-SA" style="font-size: 14.0pt; line-height: 107%; font-family: در واقع MS ماهیت چند عاملی دارد و عوامل محیطی مختلف یا شرایط متابولیکی ممکن است در بروز عفونت های ویروسی نقش داشته باشند. مسمومیت با فلزات سنگین، سیگار، چاقی در دوران کودکی، سطح پایین ویتامین دی و سبک ‌زندگی اشتباه از جمله عادت های دایی نادرست من جمله این عوامل هستند.

 width="250" height="187" /></span></p><p class="MsoNormal" dir="RTL" style="direction: rtl; unicode-bidi: embed;"><span lang="AR-SA" style="font-size: 14.0pt; line-height: 107%; font-family: در تعریف مرکز ملی مطالعات بیوتکنولوژی آمده است:

مولتیپل اسکلروزیس یک بیماری مزمن، التهابی و خود ایمنی سیستم عصبی مرکزی (CNS) است که منجر به تخریب کانونی گسترده ای از غلاف میلین ، آسیب دیدگی متغیر آکسون و عصبی و ناتوانی حرکتی در جوانان و عمدتاً در زنان می شود.

در مواجهه با چنین مشکلاتی رژیم غذایی شما بسیار حائز اهمیت خواهد بود. رژیم های متعددی در این زمینه وجود دارد که یکی از معروف ترین آنها رژیم سوانک است. دکتر سوانک پس از بررسی جوامع مختلف به این نتیجه رسید جوامعی که در آن افراد در رژیم غذایی خود بجای مصرف گوشت از ماهی استفاده می کنند از شیوع کمتری در این بیماری برخوردارند. در این رژیم مصرف روغن های اشباع به حداکثر ۱۵ گرم و روغن های غیر اشباع به ۲۰ تا ۵۰ گرم محدود می شود. در این رژیم مصرف گوشت قرمز به مدت یکسال و لبنیات مصنوعی مانند مارگارین به طور کامل از برنامه حذف می شود. برنج، پاستا، غلات، گوشت سفیده، تخم مرغ، میوه و سبزیجات در این رژیم مجاز بوده به شرطی که چربی های اشباع و غیر اشباع از حد مجاز فراتر نرود. همچنین در صورت داشتن علائم مثانه از نوشیدنی های دارای کافیین و الکل باید دوری جست. داشتن رژیم غذایی دارای فیبر بالا و چربی پایین یکی از راه هایی است که از طریق آن می توانید نقش فعالی در بهبودی ام اس داشته باشید.