رژیم نوردیک
کاهش وزن کوتاه مدت


مولفه های رژیم نوردیک

غذاهای محلی فصلی و مغذی دانمارک فنلاند ایسلند نروژ و سوئد این رژیم غذایی را تشکیل می دهند. این رژیم کاملا شبیه رژیم غذایی مدیترانه ای است زیرا بر غلات کامل مانند جو چاودار و جو دوسر انواع توت ها سبزیجات ماهی های چرب و حبوبات تأکید دارد و از نظر شیرینی و گوشت قرمز کم است.اما تفاوت این دو در آنست که بجای روغن زیتون استفاده شده در نوع مدیترانه ای در رژیم نوردیک از روغنی به نام کانولا استفاده می شود. همچنین این رژیم شامل مقدار متوسطی از ماهی تخم مرغ و لبنیات و مقدار محدودی از غذاهای فرآوری شده شیرینی و گوشت قرمز است.

 width="250" height="250" /></span></p><p class="MsoNormal" dir="RTL" style="margin-bottom: .0001pt; text-align: right; line-height: normal; direction: rtl; unicode-bidi: embed;"><span lang="AR-SA" style="font-size: 13.5pt; font-family: رژیم نوردیك شامل غذاهایی است كه معمولاً در كشورهای نوردیك توسط مردم خورده می شود.مطالعات متعدد نشان می دهد که این روش از خوردن غذا ممکن است باعث کاهش وزن و بهبود نشانگرهای سلامتی حداقل در کوتاه مدت شود.در این مقاله به بررسی رژیم نوردیک غذا ها و فواید احتمالی آن میپردازیم. رژیم نوردیک روشی برای خوردن غذا است که در کشورهای نوردیک ( نروژ دانمارک سوئد فنلاند و ایسلند ) بر روی غذاهای دارای منبع محلی تمرکز دارد.در مقایسه با یک رژیم غذایی غربی حاوی قند و چربی کمتر اما دو برابر فیبر و غذاهای دریایی است باید ها در این رژیم : میوه انواع توت ها سبزیجات حبوبات سیب زمینی غلات سبوس دار آجیل دانه نان چاودار ماهی غذاهای دریایی، لبنیات کم چرب، گیاهان، ادویه جات، ترشی جات، و روغن کلزا (کانولا). در حد اعتدال بخورید: گوشت های بازی تخم مرغ های آزاد پنیر و ماست.به ندرت بخورید: سایر گوشت های قرمز و چربی های حیوانی نباید ها در این رژیم: نوشیدنی های شیرین قند شکر اضافه شده گوشت فرآوری شده مواد افزودنی غذایی و غذاهای سریع تصفیه شده.

 width="250" height="125" /></span></p><p class="MsoNormal" dir="RTL" style="margin-bottom: .0001pt; text-align: right; line-height: normal; direction: rtl; unicode-bidi: embed;"><span lang="AR-SA" style="font-size: 13.5pt; font-family: رژیم نوردیک بر مصرف غذاهای كشورهای نوردیک تمرکز دارد. این رژیم مشابه رژیم مدیترانه ای است و به شدت بر غذاهای گیاهی و غذاهای دریایی تأکید دارد.به نظر می رسد رژیم نوردیک برای کاهش وزن کوتاه مدت حتی بدون محدود کردن کالری موثر است. با این وجود مانند بسیاری از رژیم های کاهش وزن با گذشت زمان فرد وزن از دست رفته خود را در صورت عدم تغییر سبک زندگی به یک زندگی سالم و فعال دوباره بدست خواهد آورد.