تغذیه فشار خون بالا
راهنمای تغذیه بیماری فشار خون بالا


راه کار های کلی

فشار خون بالا شرایطی است که رگهای خونی فشار مداوم خود را افزایش داده و آنها را تحت فشارهای شدید قرار می دهند. هر بار که قلب می تپد. خون را در عروق ، که خون را در بدن منتقل می کند ، پمپ می کند. فشار خون در اثر نیروی خون وارد شده به دیواره رگ های خونی ایجاد می شود که توسط قلب پمپ می شود. هرچه فشار خون بیشتر باشد ، کار قلب برای پمپاژ سخت تر است.

 width="250" height="140" /></span></p><p class="MsoNormal" dir="RTL" style="text-align: justify; direction: rtl; unicode-bidi: embed;"><span lang="AR-SA" style="font-size: 14.0pt; line-height: 107%; font-family: فشار خون معمولی در بزرگسالان ب ۱۲۰ میلی متر جیوه تعریف می شود هنگامی که قلب می تپد (فشار خون سیستولیک) ۸۰ میلی متر جیوه هنگامی که قلب در حال استراحت است. هنگامی که فشار خون سیستولیک برابر یا بالاتر از ۱۴۰ میلی متر جیوه و یا فشار خون دیاستولیک برابر یا بالاتر از ۹۰ میلی متر جیوه باشد ، فشار خون بالا یا زیاد تلقی می شود.

رژیم ناسالم و عدم تحرک جسمی در حدود ۳۰ درصد از مرگ و میر های قابل پیشگیری در بیماریهای غیر واگیر، از جمله مرگ و میر ناشی از فشار خون را تشکیل می دهد. فشار خون بالا یک بیماری همراه با افزایش خطر سکته مغزی ، نارسایی قلبی ، نارسایی کلیوی و عروق محیطی است.

مصرف زیاد اسیدهای چرب اشباع و اسیدهای چرب ترانس به همراه مصرف بیشتر نمک و شکر از عوامل خطر بیماریهای قلبی عروقی از جمله فشار خون بالا است.

 width="250" height="147" /></span></p><p class="MsoNormal" dir="RTL" style="text-align: justify; direction: rtl; unicode-bidi: embed;"><span lang="AR-SA" style="font-size: 14.0pt; line-height: 107%; font-family: هر فرد مبتلا به این بیماری می‌تواند در ۵ گام جلوی این بیماری زا گرفته و عوارض آنرا به پایین ترین حد ممکن برساند.

اولین و مهم‌ترین گام رژیم سالم است که در انتها این بهش به آن دسترسی خواهید داشت.

قدم دوم کنترل و قطع نوشیدن مشروبات الکلی.

قدم سوم شروع فعالیت های بدنی منظم.

قدم چهارم ترک دخانیات

و‌قدم پنجم کنترل استرس و فشارهای روانی.

در کنترل غذایی خود پرهیز از نمک زیاد و افزایش مصرف منیزیم، پتاسیم و فیبر های طبیعی از منابع زیر است: سیب، زردآلو، موز، چغندر، کلم بروکلی، هویج، لوبیا سبز، کلم برگ، تاریخ، انگور، نخود سبز، کلم پیچ، انبه، خربزه،‌ پرتقال، نارنج، هلو، آناناس، سیب زمینی، کشمش، اسفناج، کدو، توت فرنگی، سیب زمینی شیرین، نارنگی، گوجه فرنگی، ماهی تن، ماست ( کم چرب).

:Credit
WHO
WEBMD